Jak włączyć powiadomienia SMS

Karol Drażyński
Aktualizowane: 7 października 2020

Jeśli chcesz włączyć automatyczne powiadomienia dla Twoich pacjentów to koniecznie przeczytaj poniżej jak możesz to zrobić. Zobacz jak działają automatyczne przypomnienia SMS na 24h przed planowanym spotkaniem!

DobryGabinet daje Ci możliwość automatycznego wysyłania SMSów do Twoich pacjentów przypominających o zbliżających się wizytach. Tak ustawione przypomnienia wyślemy 24h przed zaplanowanym spotkaniem. Aby używać i włączyć powiadomienia potrzebny jest pakiet Rozszerzony. W ramach pakietu co miesiąc otrzymujesz 100 SMSów do dyspozycji.

Aby włączyć powiadomienia SMS wybierz opcję Powiadomienia z lewego głównego menu.

Zobaczysz ekran powiadomień, który będzie wyglądał w ten sposób:

Kliknij (nie przeciągaj – wystarczy kliknąć 🙂 ) na włącznik „Powiadomienia SMS są wyłączone”.

Włączenie powiadomień SMS

Powiadomienia SMS się włączą, a wraz z włączeniem pojawi się poniżej kilka informacji oraz możliwości konfiguracji.

Jak ustawić treść wiadomości SMS?

Aby zmienić treść automatycznej wiadomości SMS z przypomnieniem o spotkaniu kliknij na przycisk Edytuj wiadomość, który znajduje się pod polem tekstowym z wiadomością (uwaga – do tej czynności wymagany jest pakiet Rozszerzony).

Po kliknięciu, tekst w polu tekstowym będzie można dowolnie zmieniać. W polu tekstowym możesz wpisać dowolną wiadomość tekstową, która zostanie automatycznie wysłana do Twojego pacjenta na 24h przed planowanym spotkaniem.

Informacje związane z Twoim gabinetem czy spotkaniem możesz wstawić za pomocą tzw. tagów, pod którymi program automatycznie podstawi właściwą wartość. Np. wpisując:

„Zapraszam na spotkanie w dniu {data_spotkania} o godzinie {godzina_spotkania}”

Program podstawi właściwą wartość daty i godziny spotkania z Twoje kalendarza pod tagi {data_spotkania} oraz {godzina_spotkania}. Więc jeżeli spotkanie odbędzie się np. 15.09 o godz. 17:00 to taka wiadomość będzie wygląda w ten sposób:

„Zapraszam na spotkanie w dniu 15.09 o godzinie 17:00”

Podgląd takiej wiadomości po podstawieniu tagów jest widoczny w polu Podgląd SMS. Widać to na zdjęciu poniżej:

Możesz korzystać z następujących tagów:

{nazwa_gabinetu} – podstawia skróconą nazwę Twojego gabinetu zgodnie z ustawieniami w zakładce Mój gabinet

{adres_gabinetu} – podstawia adres Twojego gabinetu zgodnie z ustawieniami w zakładce Mój gabinet

{telefon_gabinetu} – podstawia telefon do Twojego gabinetu zgodnie z ustawieniami w zakładce Mój gabinet

{data_spotkania} – podstawi właściwą datę spotkania. W podglądzie będzie ona zawsze ustawiona na 15.09.

{godzina_spotkania} – podstawi właściwą godzinę spotkania. W podglądzie będzie ona zawsze ustawiona na 17:00.

Klikają na jeden z kolorach przycisk pod polem tekstowych z nazwami tagów program sam je dodaje w pole tekstowe. Widać to na animacji poniżej:

Pod polem Podglądu widoczny jest licznik znaków/ SMSów, które zostaną wysłane. Właściwa wartość zostanie pobrana z Twojej dostępnej puli SMSów.

Aby zapisać zmianę tekstu kliknij przycisk Zapisz.

Kiedy wysyłane są SMSy? Jak ustawić czas wysyłki?

Pod polem z tekstem SMSa znajdziesz informacje o tym kiedy program wyśle automatyczne przypomnienia do Twoich pacjentów. Wygląda to w następujący sposób:

Kiedy wyślemy Twoje przypomnienia

Możesz tutaj ustawić kiedy Twoi pacjenci mają zobaczyć Twoją wiadomość. W pierwszej kolejności możesz wybrać czy dostaną przypomnienie:

  • tego samego dnia,
  • 1 dzień wcześniej
  • 2 dni wcześniej,
  • 3 dni wcześniej

Następnie możesz ustawić o której godzinie system powinien wysłać powiadomienia. Np. może to być godzina 8:00 rano, co wygląda wówczas następująco:

Po ustawieniu wyprzedzenia oraz czasu wystarczy kliknąć na przycisk Zapisz. System automatycznie będzie wysyłał powiadomienia w czasie +- 5 minut od wybranego czasu.

UWAGA: Jeśli chcesz, aby pacjenci otrzymywali przypomnienia dokładnie o godzinie swojego spotkania, ale np. dzień wcześniej to musisz:

  • wybrać opcję ‚1 dzień wcześniej’
  • zostawić pole wyboru godziny puste,
  • potwierdzić wybór klikają przycisk Zapisz.

Jak wygląda gotowy SMS u pacjenta?

Przykładowy SMS możesz zobaczyć obok. Do tego SMS’a użyliśmy nazwy skróconej gabinetu: DobryGabinet, podaliśmy fikcyjny adres: Testowa 12 oraz numeru telefonu 607-992-059. Oczywiście w Twoim gabinecie będą tam dane Twojego gabinetu zgodnie z Twoimi ustawieniami.

Wiadomość zostanie wysłana od nadawcy: D-Gabinet.

Ile mam SMS do wykorzystania? Czy mogę je dokupić?

Nad treścią wiadomości zobaczysz ile SMS’ów pozostało Ci jeszcze do wykorzystania. W naszym przypadku jest to akurat 100 SMSów. Z każdym wysłanym SMSem ta liczba będzie się zmniejszać, aż system przestanie wysyłać powiadomienia jeśli spadnie do 0.

Możesz dokupić dodatkowe SMSy jeśli potrzebujesz ich więcej. W tym celu wystarczy kliknąć na przycisk Dokup więcej SMS, który znajduje się po prawej stronie licznika. Zostaniesz przeniesiony/-a do ekranu zakupów na którym możesz zakupić dodatkowe pakiety SMSów.

Jak włączyć powiadomienia SMSy?

Po włączeniu powiadomień SMS wszyscy Twoi pacjenci z właściwym numerem telefonu zostaną dodani do listy osób, do których wyślemy przypomnienie. Dlatego też pamiętaj, aby poprawnie wpisać numer telefonu 🙂 Listę tę widać na dole strony i wygląda ona w ten sposób:

Dla każdego pacjenta na liście możesz włączyć lub wyłączyć powiadomienia SMS. Możesz to zrobić „przesuwając” (poprzez kliknięcie!) włącznik powiadomień.

Dodałem/-am nowego pacjenta. Jak mogę włączyć dla niego powiadomienia?

Jeśli dodałeś/-aś do kartoteki nowego pacjent i masz włączone powiadomienia SMS to nowy pacjent również automatycznie otrzyma powiadomienie. Wszyscy nowi pacjenci są automatycznie dodawani do powiadomień.

Dla każdego pacjenta możesz indywidualnie włączać i wyłączać powiadomienia klikając na włącznik obok jego imienia.

Jak usunąć powiadomienia?

Jeśli z jakiegoś powodu chcesz usunąć powiadomienia możesz to zrobić klikając przycisk Usuń znajdujący się obok danego pacjenta.

Pamiętaj że usunięcie powiadomień usuwa również powiadomienia email!

Jak całkowicie wyłączyć powiadomienia SMS?

Aby całkowicie wyłączyć powiadomienia SMS wystarczy ponownie kliknąć włącznik „Powiadomienia SMS są włączone„. Powiadomienia SMS automatycznie wyłączą się jeśli wyłączysz je indywidualnie dla każdego pacjenta na liście.

Nie możesz dodać powiadomień SMS dla danego pacjenta?

Jeśli włączenie powiadomień dla danego pacjenta nie działa sprawdź czy pacjent ma właściwy numer, czy jest aktywny i czy masz wystarczającą liczbę SMSów w pakiecie.

Oceń artykuł

Ostatnio na blogu