Jak włączyć powiadomienia SMS

Karol Drażyński
Aktualizowane: 27 kwietnia 2021

W DobrymGabinecie możesz włączyć automatyczne powiadomienia SMS o nadchodzących spotkaniach. Dzięki temu system będzie automatycznie przypominał Twoim pacjentom o umówionych spotkaniach wysyłając im wiadomość z określonym przez Ciebie wyprzedzeniem. Zwiększysz dzięki temu liczbę odbytych spotkań, a Twoi pacjenci będą Ci za to wdzięczni!

DobryGabinet daje Ci możliwość automatycznego wysyłania SMSów do Twoich pacjentów przypominających o zbliżających się wizytach. Wiadomości możesz wysyłać 24h, 48h lub 72h przed planowanym spotkaniem lub o określonej godzinie w dniu wizyty, dzień lub 2 dni wcześniej. Do korzystania z powiadomień SMS potrzebny jest pakiet Rozszerzony. W ramach pakietu co miesiąc otrzymujesz 100 SMSów do dyspozycji.

Menu Powiadomienia SMS

Aby włączyć powiadomienia SMS wybierz opcję Powiadomienia z lewego głównego menu.

Zobaczysz ekran powiadomień, który będzie wyglądał w ten sposób:

Ekran powiadomień SMS

Kliknij (nie przeciągaj – wystarczy kliknąć 🙂 ) na włącznik „Moi pacjenci otrzymają automatyczne przypomnienia SMS„, aby włączyć wysyłania powiadomień.

Jak włączyć wiadomości SMS

Powiadomienia SMS są włączone, możesz zatem przejść do ustawienia treści wiadomości.

Jak ustawić treść wiadomości SMS?

Aby zmienić treść automatycznej wiadomości SMS z przypomnieniem o spotkaniu kliknij na przycisk Edytuj wiadomość, który znajduje się pod polem tekstowym z wiadomością (uwaga – do tej czynności wymagany jest pakiet Rozszerzony).

Edycja wiadomości - nowe okno

W okienku , które się otworzy możesz edytować Twoją wiadomość. Treść możesz wpisywać w pole „Edytuj wiadomość”. Nad tym polem znajdziesz pole Podglądu, na którym możesz zobaczyć jak wygląda gotowa wiadomość.

Tworzenie nowej wiadomości SMS

Informacje związane z Twoim gabinetem czy spotkaniem (takie jak data czy godzina) możesz wstawić za pomocą tzw. tagów. Używane tagi znajdziesz pod polem Edytuj wiadomość i są to:

  • {nazwa_gabinetu} – podstawia skróconą nazwę Twojego gabinetu zgodnie z ustawieniami w zakładce Mój gabinet
  • {adres_gabinetu} – podstawia adres Twojego gabinetu zgodnie z ustawieniami w zakładce Mój gabinet
  • {telefon_gabinetu} – podstawia telefon do Twojego gabinetu zgodnie z ustawieniami w zakładce Mój gabinet
  • {data_spotkania} – podstawi właściwą datę spotkania. W podglądzie będzie ona zawsze ustawiona na 15.09
  • {godzina_spotkania} – podstawi właściwą godzinę spotkania. W podglądzie będzie ona zawsze ustawiona na 17:00.

Na miejsce tagów program w momencie wysyłki podstawi właściwe wartości, np. datę i godzinę spotkania. Wartości pod tagi dotyczące Twojego gabinetu czyli nazwa, adres i telefon program pobierze z Twoich ustawień gabinetu.

Przykładowo wpisując:

„Zapraszam na spotkanie w dniu {data_spotkania} o godzinie {godzina_spotkania}”

DobryGabinet podstawi właściwą wartość daty i godziny spotkania z Twoje kalendarza pod tagi {data_spotkania} oraz {godzina_spotkania}. Więc jeżeli spotkanie odbędzie się np. 15.09 o godz. 17:00 to taka wiadomość będzie wygląda w ten sposób:

„Zapraszam na spotkanie w dniu 15.09 o godzinie 17:00”

Podgląd takiej wiadomości po podstawieniu tagów jest widoczny w polu Podgląd.

Aby zapisać zmianę tekstu kliknij przycisk Zapisz.

Domyślna wiadomość SMS

Jeśli chcesz skorzystać z domyślnej wiadomości wystarczy kliknąć na przycisk „Przywróć domyślną wiadomość” znajdujący się po lewej stronie pod polem treści wiadomości.

Po kliknięciu otworzy się nowe okienko z domyślną wiadomością. Wygląda ono w następujący sposób:

Domyślna wiadomość SMS

Treści domyślnej wiadomości nie można edytować. Możesz jednak wyłączać lub włączać zdania związane z datą i godziną spotkania, adresem, telefonem czy nazwą gabinetu. Wystarczy odznaczyć lub zaznaczyć daną zmienną. Np. klikając pole adres gabinetu zdanie z adresem może znikać lub pojawiać się w treści wiadomości.

Włącz lub wyłącz parametr domyślnej wiadomości.

Możesz również definiować inne niż ustalone w zakładce Mój gabinet wartości dla zmiennych: adres, telefon czy nazwa gabinetu. Wystarczy je wpisać w pole po prawej stronie od danej zmiennej.

Zmiana domyślnego parametru

Aby zatwierdzić Twoją wiadomość kliknij przycisk Zapisz.

Ile SMS mam do wykorzystania?

W ramach pakietu Rozszerzonego otrzymujesz od nas co miesiąc 100 SMS do wykorzystania. Liczbę pozostałych do Twojej dyspozycji SMS możesz znaleźć pod treścią wiadomości. Jeśli wykorzystasz dostępne wiadomości możesz dokupić je w pakietach po 100 lub 1000 klikając na przycisk „Kup więcej SMS

Pozostała liczba SMS

Kiedy wysyłane są SMSy? Jak ustawić czas wysyłki?

Na dole strony znajdziesz informacje o tym kiedy „Pacjent otrzyma wiadomość„, w którym możesz wybrać jedną z dwóch opcji czasu wysyłki wiadomości.

Wybierz czas wysyłki SMSów

Wiadomości mogę być wysyłane ze stałym wyprzedzeniem (24, 48 lub 72 godziny) przed zaplanowanym spotkaniem LUB o określonej porze w dniu wizyty, 1, 2 lub 3 dni przed planowanym terminem.

Dla ustawień o konkretnej godzinie pamiętaj, aby podać czas w formacie godzina:minuta:sekunda, czyli dla godziny 10 będzie to wartość: 10:00:00. Wyjątkiem są tutaj przeglądarki Safari, w których nie trzeba wpisywać sekund.

Po wybraniu i ustawieniu właściwej opcji kliknij przycisk Zapisz.

Pamiętaj, że jeśli ustawisz wysyłkę wiadomości „tego samego dnia” np. o godzinie 12:00 to wszystkie powiadomienia do spotkań, które odbędą się tego samego dnia przed 12:00 oczywiście nie zostaną wysłane.

Jak wygląda gotowy SMS u pacjenta?

Gotowy SMS wysłany z DobregoGabinetu.

Przykładowy SMS możesz zobaczyć obok. Do tego SMS’a użyliśmy nazwy skróconej gabinetu: DobryGabinet, podaliśmy fikcyjny adres: Testowa 12 oraz numeru telefonu 607-992-059. Oczywiście w Twoim gabinecie będą tam dane Twojego gabinetu zgodnie z Twoimi ustawieniami.

Wiadomość zostanie wysłana od nadawcy: D-Gabinet.

Jak zmienić powiadomienia dla danego pacjenta?

Po włączeniu powiadomień SMS wszyscy Twoi pacjenci z właściwym numerem telefonu otrzymają automatyczne powiadomienia SMS.

Dla każdego pacjenta z osobna możesz jednak określać czy otrzyma on powiadomienie czy też nie. Wystarczy wybrać danego pacjenta z listy pacjentów, a następnie po prawej stronie przełączyć odpowiednio włącznik dla opcji „Powiadomienia

Włącz powiadomienia indywidualnie dla danego pacjenta.

Gdzie mogę zobaczyć wysłane SMSy ?

Aby sprawdzić jakie SMSy zostały wysłane i o której godzinie wystarczy w menu Powiadomienia przejść do zakładki „Historia SMS”. Znajdziesz w niej informacje o tym jakie wiadomości zostały wysłane: kiedy, do jakiego pacjenta, na jaki numer i o jakiej treści.

Jak zmienić nazwę nadawcy SMS?

Jeśli chcesz możesz zmienić nazwę nadawcy SMS na określoną przez Ciebie nazwę. Więcej o tym jak to zrobić możesz przeczytać tutaj.

W razie dodatkowych pytań chętnie pomożemy pod adresem: kontakt@dobrygabinet.com

Oceń artykuł

Ostatnio na blogu