Jak dodać nowego kontrahenta

Karol Drażyński
Opublikowane: 14 lipca 2021

Jeśli wystawiasz faktury nie tylko swoim pacjentom, ale również innym podmiotom z pewnością przyda Ci się możliwość dodania ich do kartoteki kontrahentów i szybkiego wystawienia faktury. Z tego opisu dowiesz się jak możesz to zrobić w szybki sposób.

Dodaj nowego kontrahenta do kartoteki

Aby dodać nowego kontrahenta wybierz menu „Faktury” z głównego menu a następnie kliknij „Kontrahenci”. Otworzy się wówczas widok kontrahentów.

Aby dodać nowego kontrahenta kliknij przycisk „Dodaj kontrahenta„.

Po wybraniu przycisku pojawi się formularz dodawania nowego kontrahenta. Na samej górze należy wybrać czy kontrahent jest os. fizyczną czy firmą. Domyślne ustawienie zakłada dodanie firmy.

W przypadku firmy wystarczy wpisać numer NIP, a następnie kliknąć przycisk „Pobierz dane firmy„. Jeśli firma ta ma wpis w CEIDG wówczas dane zostaną pobrane oraz automatycznie uzupełnione w formularzu. Oczywiście możesz także uzupełnić wszystkie dane ręcznie, łącznie z własną nazwę, aby łatwiej wyszukać kontrahenta, a także jego numer telefonu czy adres email.

Jeśli Twój kontrahent to osoba fizyczna wystarczy wybrać tę opcję w pierwszym polu formularza. Wówczas pole Nazwa firmy zniknie i pojawią się pola „Imię” i „Nazwisko”.

Po wypełnieniu danych wystarczy kliknąć „Dodaj tego kontrahenta”, aby zapisać jego dane. Kontrahent ten pojawi się wówczas na liście kontrahentów.

Aby wystawić dla niego fakturę wystarczy kliknąć przycisk „Wystaw fakturę” z prawej strony wpisu danego kontrahenta. Wówczas wzór faktury zostanie automatycznie uzupełniony danymi Nabywcy na podstawie wprowadzonych i zapamiętanych danych kontrahenta.

Oceń artykuł

Ostatnio na blogu